DANMARK

Supervisionsudbydere i Danmark

Listen over supervisionsudbydere omfatter private og offentlige centre samt privatpraktiserende, der tilbyder adfærdsanalytisk supervision til autismespecifik intervention i Danmark. Listen er opstillet alfabetisk og er ikke udtryk for redaktionens anbefaling eller et resultat af en vurdering af de nævntes kvalifikationer. Man må selv foretage en kvalitetskontrol ved hjælp af de hjælpemidler og de kilder, som er nævnt i vejledning til valg af supervisor og ved at benytte ABA-familiernes netværk. Netværket er forbeholdt medlemmer af ABA-foreningen.

ABAsupervision
v/Mette Have Sørensen
Tel: +45 42403061
https://sites.google.com/site/abadanmark/abasupervision

Adfærdskonsulenten
v/Stian Bondi
Tel: +45 51935440
adfaerdskonsulenten@gmail.com
http://www.adfærdskonsulenten.dk/
https://sites.google.com/site/abadanmark/adfaerdskonsulenten

Autismeklinikken
v/ Ceciia Brynskov
Tel: + 45 22293361
cecilia@autismeklinikken.dk
http://autismeklinikken.dk/

Autism Konsult
v/Gun-Louise Lyrén
Tel: +46 (0)70-4773855
www.autismkonsult.com
gunlouise@chello.se

Barnekonsulent
v/Terje Edvin Jensen
Tel.: +47 93424538
terje_jensen@me.com

Bautismus
Tel.: +49 7257/9115-0
http://www.bautismus.de/
info@bautismus.de

Caroline Skot-Hansen
Tel.: +45 28 77 20 96
Carolinearbejde@Yahoo.dk

Dansk ABA
v/ Naja Moreno-Jensen
Tel.: +45 3170 6199
jensen@dabas.dk
www.laeratlaere.wordpress.com

Grethe Brandsar
Tel.: +47 92 67 85 88
gretbran@online.no

Henriette Juul Vinther Nielsen
Tel: +45 60 60 64 46
juul.vinther@gmail.com

Institutt for Anvendt Atferdsanalyse
Tel.: +47 51 58 46 96
kontakt@iaa.no
http://www.iaa.no/

Institut for Kommunikation og Handicap ▪ ABA-gruppen * Region Midtjylland
Tel.: +45 78 47 94 43
Bente.Zingenberg@ps.rm.dk
http://www.sku.rm.dk/m%C3%A5lgrupper/b%C3%B8rn/aba+-+autisme+spektrum+forstyrrelser

Jessica Klaphaak
Tel: +45 42 61 05 10
j.m.klaphaak@gmail.com

Karen Laursen Reif
Tel +45 50 49 38 51
karen.laursen.reif@gmail.com

Klevstrand Klinikken
Tel: +47 93 42 75 56
post@klevstrandklinikken.com
http://www.klevstrandklinikken.com/

Lise Petersen
Tel.: +45 23 24 21 85
petersenaba@gmail.com
http://www.dabas.dk/

Nordisk Atferdsklinikk - NOAK
v/Gunnar Gløersen Frederiksen
Tel.: +47 47 88 80 83
noak.ggf@online.no

PRISME Consult
v/ Jan Ole Almaas og Torill Braamark
Tel.: +47 928 11 365
ol-alma@online.no
http://www.prismeconsult.com/

Rikke Egebjerg Johansen
Tel: +45 26 27 65 03
rikke@abalaereren.dk
http://www.abalæreren.dk

Sorø Kommune
v/Bettina Borkfelt
bebo@soroe.dk

Stine Borbye Edelvang
Tel.: +45 60 68 35 60
stine@adfaerdsanalyse.dk
http://www.adfaerdsanalyse.dk/

Svanhildur Tinna Ólafsdóttir
Tel: +45 50 22 99 25
svanhildurtinnao@gmail.com

TIPO International AS
Tel.: +47 238 97 350
post@tipo-international.com
www.tipo.dk

Aarhus Kommune - PPR og Specialpædagogik
Søren Kronborg Pedersen
Tel: +45: 21 74 42 21
sped@aarhus.dk
http://www.aarhus.dk/da/borger/familie-boern-og-unge/raad-og-hjaelp/boern-med-saerlige-behov/raadgivning-og-vejledning/aba.aspx

Xenia Krogh
Tel: +45 71 77 86 91
xeniakrog@gmail.com
BCaBa cert nr 0-15-6571


Redaktionen /18.05.2017